THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jihočeští SEDATIVE jsou typickým příkladem kapely, která přijde s nějakou nahrávkou, odehraje pár koncertů a pak zase na čas zmizí, až téměř upadne v zapomnění. Koneckonců ani recenzovaná demonahrávka, v pořadí už druhá, není zrovna horkou novinkou a v kolonce data jejího pořízení najdeme letopočet 2003. Přednedávnem obnovená koncertní činnost SEDATIVE však dává tušit, že to kapela myslí s návratem do povědomí vážněji.
Dva roky staré demo obsahuje pětici nabroušených skladeb přesně spadajících do kategorie moderně znějícího metalcore. Vlivy převážně zámořských kapel jsou více než patrné a popravdě řečeno očekávat v tomto směru od tuzemské kapely nějakou originalitu může jen snílek. Skladbám dominují převážně střední a o něco málo rychlejší tempa a hutné kytary. Nejedná se o žádné rychlostní závody. SEDATIVE sázejí hlavně na natlakované riffy a brutální vokály a nutí spíše k rytmickému pohupování, než ke zběsilému třepání palicí. I přes absolutní klišovitost, kde světlou výjimku tvoří třetí skladba „Burning Me“, psychedelickou náladou připomínající starší KORN, je ze „Soul Detox“ cítit, že SEDATIVE mají ve svém hudebním směřování poměrně jasno a že si na nahrávce dali záležet. O tom koneckonců vypovídá i kvalitní zvuk pocházející z LOCO studia a mastering, který proběhl u Miloše Dodo Doležala.
Do budoucna by to z mého pohledu rozhodně chtělo větší zapojení náladotvorných prvků a hlavně větší odvahu a snahu obohatit skladby vlastními, klidně i netradičními nápady. Taktéž by neškodilo vylepšit anglickou výslovnost. Instrumentálně je skupina na solidní úrovni a v tomto ohledu je zde dobrý základ pro mnou uvedené požadavky. Nejdůležitější ze všeho však určitě bude o sobě dávat více vědět, protože snaživá a neméně kvalitní konkurence rozhodně nespí. Jinak to nemá žádnou cenu.
PS: Tím www.metalmania.sk v děkovačce jste mysleli koho?
S přihlédnutím k faktu, že se jedná pouze o demonahrávku lze počin hodnotit jako mírný nadprůměr. Jinak ovšem SEDATIVE nenabízejí nic nového, co bychom v metalcoreovém žánru už dávno neslyšeli. Když nepočítám na poměry demonahrávek slušnou produkci a několik málo záblesků vlastního pohledu na věc.
6 / 10
1. Soul Detox
2. Next Station
3. Burning Me
4. Try Hard
5. Demons Coming
Coma (demo) (2003)
Eclipse (demo) (2000)
Vydáno: 2003
Vydavatel: Vlastní náklad
Stopáž: 19:27
Produkce: René Pavéza
Studio: LOCO Studio
Kontakt: +420 602 608 882, +420 723 649 317
Klasickej tuzemskej spolek,opravdu nic po čem má cenu se pídit avšak na živo slušná smršt
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.